گروه صنعتی الکترومکانیک روستیک تعمیر کمپرسورهای برودتی پیستونی و اسکرو تولید و ساخت انواع قطعات کمپرسورهای برودتی تعمیر کمپرسورهای برودتی پیستونی فروش انواع کمپرسورهای برودتی طراحی وساخت سیستمهای برودتیانتخاب کمپرسور چیلر و تعمیر کمپرسور چیلر
انتخاب درست چیلر

زمانی که یک چیلر را بر اساس کاربرد انتخاب می کنید، بایستی تمام موارد زیر را در نظر بگیرید:

  • میزان بار برودتی مورد نیاز و شرایط محیطی محل را در نظر بگیرید. ساعات کارکرد و تجهیزاتی که مصرف کننده آب چیلد هستند را نیز در نظر بگیرید.
  • شرایط نگه داری موردی است که بایستی در نظر گرفته شود.
  • تمامی انتخاب ها بایستی با در نظر گرفتن شرایط محیطی و امکان استفاده از آب، جهت کندانسور آبی و دسترسی به انرژی صورت گیرد.

بار سرمایی( بار برودتی)

  • اوج بار سرمایی مورد نیاز در فصل مرداد ماه مشخص کننده ظرفیت سرمایی است. کل ظرفیت چیلر بر اساس تن تبرید بر اساس اوج بار سرمایی ساختمان بدست می آید.
  • کم بار کردن چیلر مشخص کننده سایز و نوع چیلر، تک و یا چند کمپرسوره بودن چیلر است. استفاده از چند کمپرسور در چیلر این امکان را می دهد تا چیلر بر اساس بار سرمایی مورد نیاز ساختمان، دارای راندمان بالاتری باشد. در مورد چیلرهای سانترفیوژ کم بار کردن چیلر نبایستی کمتر از ۲۰ تا ۳۵% حداکثر بار چیلر باشد، اگر بار چیلر کمتر از این مقدار باشد، بایستی چیلر با ظرفیت کمتر انتخاب شود.
  • برای انتخاب چیلر بایستی توانایی افراد ونوع کاربرد در محل را جهت نیازهای سرویس و نگهداری چیلر در نظر گرفت.

 

ساعات کارکرد: برای انتخاب چیلر تعداد ساعات کارکرد چیلر در شبانه روز و ساعات حداکثر بار نیز مهم می باشد. چیلرهای چند کمپرسوره و یا تک کمپرسوره و یا تک کمپرسوره ظرفیت بالا هر کدام دارای مزایا و معایبی است که بایستی بر اساس کاربرد آنها انتخاب شود.

برای مثال کارکرد یک چیلر کوچک تک کمپرسوره با حداکثر بار بسیار بهینه تر از کارکرد یک چیلر بزرگتر در بارهای کم است.

انتخاب بر اساس زیربنای موقعیتی

  • در مکانهایی که اختلاف قیمت گاز و برق زیاد است و امکان استفاده از انرژی حرارتی ارزانتر وجود دارد چیلرهای سانترفیوژ و یا ابزوربشن توصیه می گردد و یا حتی در مکانهایی که امکان دسترسی به انرژی برق زیاد وجود ندارد، می توان از چیلرهای جذبی استفاده کرد.
  • در مکانهایی که دسترسی به منابع آبی سخت است، بایستی از کندانسورهای هوا خنک استفاده شود و در مکانهایی که از کندانسور هوایی استفاده می شود نمی توان از چیلرهای سانترفیوژ استفاده کرد.

شرایط آب و هوایی: رطوبت بالا، شرایط نواحی گرمسیری باعث علاقه به استفاده از کندانسورهای هوایی می شود. چیلرهای سانترفیوژ احتیاج به کندانسورهای آبی و برج خنک کننده دارند و انتخاب خوبی برای مناطق با رطوبت نسبی بالا و گرمسیر نیستند.

تولید صدا: بسیار پیش می آید که محل نصب کمپرسور نزدیک به محل سکونت و یا قسمت اداری باشد. در این مواقع تولید صدای ایجاد شده توسط چیلر دارای اهمیت زیادی است. چیلرهای اسکرو تا سال ۲۰۱۰ میلادی بهترین انتخاب ممکنه بودند اما بعد از تولید کمپرسورهای سانترفیوژ بدون روغن که تولید صدای آنها تنها ۱۱۰ دسی بل است، جای هیچ گونه شکی را برای انتخاب این کمپرسورها باقی نمی گذارد.

سرویس چیلر برای بهره برداری بهتر برای هر دستگاهی نیاز و لازم میباشد
به این معنی که به صورت منظم با توجه به کرکرد دستگاه هرباره مورد چک عیب یابی قرار گیرد تا ازخرابی های پردردسر جلو گیری کند.

سرویس چیلر تراکمی باتوجه به مکانیک بودن قطعات و وابستگی به روانکاری به موقع کمپرسور و کارکرد در حرارت بالا مستلزم حساسیت بیشتری میباشد ، به این معنی که با سرویس منظم چیلر تراکمی می توان همیشه چیلری داشته باشیم .

چیلر تهویه مطبوع که مصارف رفاهی دارد و برای خنک کردن محیط ازان استفاده میشود حتما باید هر سال قبل از استفاده مورد عیب یابی و سرویس سالیانه قرار گیرد تا فصل گرمی خنک برای محیط خود داشته باشیم .

چیلر صنعتی که برای مصارف صنعتی استفاده میشود و سیال خنک شده برای خنک کاری خط تولید قرار میگیرد 

میبایست به صورت دائم و منظم مورد بازبینی قرار گیرد تا از ایرادات احتمالی جلوگیری کند

تعمیر و نگهداری چیلر
تعمیر نگهداری چیلر که یکی از اساسی ترین کارهایی میباشد که برای نتیجه گیری بهتراز از چیلر انجام داد. همانند سایر تجهیزات و ماشین مکانیکی که مجموعه ای متصل به هم را  برای فرایندی خاص تشکیل میدهند

PM و EM دو مرحله ی نگهداری میباشد که PM برنامه ی مدیریت شده و جاری - EM برنامه ناگهانی و یا اتفاقی که در هر دوصورت باید برنامه ی جامع و مشخصی وجود داشته باشدتعمیر چیلر جذبی به مراتب تخصصی تر از تعمیر چیلر تراکمی میباشد، تعمیر چیلر جذبی که گاها براثر عدم راه اندازی مناسب و اصولی صورت میگیرد.
تعمیر چیلر ابزوربشن که همان نام لاتین جذبی میباشد بیشتر موارد برقی میباشد که کنترل دستگاه دچار مشکل میشود
 
بدلیل مصرف برق زیاد توسط چیلرهای تراکمی (کمپرسوری) امروزه چیلرهای جذبی از استقبال خوبی در میان مهندسین مشاور و صاحبان ساختمانهای مسکونی و اداری برخوردار شده اند ، این نوع چیلرها بجای انرژی برق از انرژی حرارتی برای تولید سرما استفاده مینمایند و دارای قطعات متحرک کمتری نسبت به انواع کمپرسوری هستند و با توجه به ماهیت چرخشی کار پمپهای مورد استفاده در آنها میزان خرابی و هزینه های مربوط به تعمیرات آنها کمتر از انواع تراکمی می باشد ، همچنین صدای آنها بسیار کمتر از انواع تراکمی بوده و تقریباً بدون لرزش هستند ، با در نظر گرفتن هزینه های جنبی از جمله هزینه مربوط به خرید امتیاز برق و دیماند مربوطه و همچنین هزینه های جاری چیلر تراکمی ، چیلرهای جذبی از نظر اقتصادی نیز دارای مزیت قابل توجهی هستند 
dwm copeland trane carrier york bitzer carlyle
siemens copeland bock dorin johnson danfoss